Obuwie

Dobre buty do biegania

admin / 23 października, 2014

Dobre buty do biegania

W tym artykule podpowiadamy jakie wybrać i czym się kierować, przy wyborze dobrych butów do biegania.

Na początek powinieneś wykonać mały przydatny test, który pomoże określić rozmiar twojej stopy. Choć chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do najbliższego sklepu z obuwiem sportowym, gdzie taki test można zrobić.

Następnym krokiem jest wzięcie pod uwagę kilku najważniejszych czynników, takich jak.

– płeć – teraz są produkowane buty dla mężczyzn i buty dla kobiet.

-rodzaj stopy – pronująca, suponująca, neutralna.

-rodzaj podłoża – bieżnia, Ścieszki leśne, asfalt, itp.)

-rozmiar stopy – ważne aby niebyły za ciasne lub za luźne, warto dobrze zmierzyć przed kupnem.

Następne ważne zasady, którymi należy się kierować podczas zakupu dobrego obuwia do biegania.

  • Buty najlepiej kupować późnym południem , ponieważ nasze nogi są nabrzmiałe i zmęczone po całym dniu. Podczas biegania ze stopami dzieje się to samo, dlatego jeśli przymierzymy obuwie na obrzmiałą zmęczona nogę i będą wygodne, to podczas biegu nowe buty nie będą uciskać czy  obcierać.
  • Byty powinno się mierzyć w skarpetach, tych samych w których będziemy biegać.
  • Każdy dobry but powinien być troszeczkę luźny, z tą różnicą aby duży palec po dosunięciu do stopy, nie powodował jakiegoś odstępu pięty od tyłu buta, czyli pieta też powinna wtedy dobrze przylegać do buta.
  • Następna ważną rzeczą jest to aby pięta podczas biegania, nie ocierała ścięgna Achillesa

 

Wcześniej wspomnieliśmy o rodzaju stopy, teraz wyjaśnimy dobrze o co chodzi dokładnie, ponieważ typ stopy wpływa jak nasza stopa pada na podłoże, a jest to szczególnie ważne podczas biegu.

  • typ pronujący – W tego typu stopie, podczas biegu ciężar ciał jest przenoszony na wewnętrzna część stopy. Pięty często odstają od linii prostej, na zewnątrz. Ludzie z ty rodzajem stóp powinni stosować obuwie z wzmocnieniem, które poprawia stopę podczas biegania. Wzmocnienie to także podczytuje pietę, co jest również bardzo ważne podczas biegu. Dlatego w tego typu obuwiach rzadko odnosisz jakieś kontuzję.
  • Typ neutralny – jest to rodzaj stopy, gdzie podczas biegu ciężar ciała jest rozprowadzany równomiernie po całej stopie. Biegacze, którzy posiadają taki rodzaj stopy powinni stosować buty z amortyzatorami bez stabilizatora stopy
  • Typ suponujący – podczas biegu w tym typie stóp, ciężar ciała jest przenoszony na zewnętrzną cześć stóp. Te osoby mogą śmiało zakupić buty przeznaczone dla osób z typem stóp neutralnym. Pomimo tego iż typ suponujący jest bardzo rzadko spotykany u ludzi i nie producenci butów nie decydowali się na produkcję obuwia pod ten rodzaj stóp, to jednak od niedawna są dostępne na rynku obuwie pod rodzaj suponujący.

Myślę że przybliżyliśmy Wam, czym należy się kierować podczas zakupu dobrego obuwia do biegania. Teraz gdy wyruszycie na zakupy do sklepu sportowego, to na pewno wybierzecie najlepszy dla was model, w którym niezależnie od pogody, terenu czy nawierzchni, zawsze dobiegniecie wygodnie do swojego wyznaczonego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *