Obuwie

Odpowiedni dobór obuwia

admin / 21 sierpnia, 2019

Odpowiedni dobór obuwia

Stopy spełniają jedną, ale bardzo ważną funkcje – utrzymują całe ciało. Od tego, jak pracują nasze stopy, zależy nasza postawa, a jedynie wyprostowane plecy dodają uroku i eksponują wszystkie walory, jakimi wyposażyła nas natura. Dlatego poza typową kosmetyczną pielęgnacją, istotny jest także właściwy dobór obuwia. Dobrze dopasowany but jest gwarancją zdrowia, atrakcyjnego wyglądu, dobrego samopoczucia i satysfakcji.

Obuwie noszone na co dzień, nie może być ani za duże, ani za małe. Kobiety żyją w ciągłym pośpiechu, są zabiegane, a źle dobrany but może skutecznie uprzykrzyć życie, a nawet wyrządzić niemałą szkodę.

Dużą rolę przy wyborze obuwia odgrywają cechy biomechaniczne, a więc sposób stawiania stóp w trakcie biegu lub marszu. Pod tym względem wyróżnia się stopy neutralne, pronujące i spinujące. Niestety tego typu diagnostykę oferują jedynie dobre sklepy z obuwiem sportowym.

Oprócz właściwego dopasowania pod względem rozmiaru czy sposobu stawiania stóp, buty należy odpowiednio dobrać do ubioru, jak i okoliczności. Do eleganckiej garsonki nie założymy przecież adidasów, a na spotkania formalne, typu rozmowa kwalifikacyjna, nie wypada iść w japonkach (pomimo wygody i lejącego się z nieba żaru).

Pozostaje pytanie, jakie buty założyć do spodni, a jakie do spódnicy? Wszystko jest kwestią gustu i wygody. Oczywiście odradzane jest zakładanie glanów do małej czarnej. Idealnym rozwiązaniem są klasyczne szpilki, choć i eleganckie, modne w ostatnim czasie, balerinki będę wyglądały niezwykle efektownie.

Jeśli chodzi o spodnie sprawa nieco się komplikuje. Dobór obuwia zależy tu bowiem od kroju i długości spodni, a także szerokości nogawek. Eleganckie spodnie idealnie komponują się z nieco podwyższonym obcasem i powinny raczej luźno opadać na buty. Spodnie rurki będą ładnie się prezentować z butami na obcasach. Do spodni dzwonów natomiast załóżmy balerinki lub buty sportowe. Rybaczki wyglądają dobrze właściwie z butami na każdym obcasie.

Nie jest zalecane eksperymentowanie z kolorami. Do ubiorów jasnych wybierajmy obuwie jasne i odwrotnie, aby nasz strój w połączeniu z butami tworzył zgrany i świetnie skomponowany duet.

Pielęgnacja i konserwacja obuwia

Nasze obuwie jest szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich, jak: wilgoć, brud, śnieg, wysokie czy niskie temperatury. Nasze polskie chodniki i drogi również pozostawiają wiele do życzenia i nie trudno na nich o potknięcie, złamany obcas czy inne uszkodzenie. Do tego dochodzą czynniki mechaniczne w postaci wielokrotnego zginania i otarć.

Odpowiednia pielęgnacja potrafi jednak zdziałać cuda i przedłużyć żywotność ulubionych kozaczków czy sandałków tak, że będą nam służyć nawet przez kilka sezonów.

Dobra pasta i odpowiedni środek do impregnacji obuwia to podstawa. Nie tylko dba o jego dobry wygląd, ale także podnosi komfort użytkowania.

Właściwą pielęgnację należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia obuwia z brudu. Wierzch buta czyścimy wilgotną szmatką, zaś podeszwy – szczotką. Uwaga na skórzane podeszwy! – Ich pielęgnacja wymaga odpowiedniego środka do powierzchni skórzanych.
Następnie impregnujemy buty przeznaczonym do tego środkiem, aby ochronić je przed wilgocią oraz powstawaniem na nich nieestetycznych plam. Impregnacji podlega każdy rodzaj obuwia, z wyłączeniem tych wykonanych ze skóry lakierowanej – mogłoby to zmniejszyć połysk buta.
Następnym krokiem jest nałożenie pasty pielęgnującej.

Należy pamiętać, aby używane przez nas środki były odpowiednio dobrane do materiału, z którego obuwie jest wykonane. W przeciwnym wypadku możemy mu tylko zaszkodzić.

Na koniec warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji odpowiednich materiałów. I tak skórę lakierowaną czyścimy flanelową ściereczką, zaś do pielęgnacji stosujemy odpowiednie kremy. Delikatne skóry Nappa i Brush wymagają częstego czyszczenia i regularnej impregnacji.

Buty nubukowe czy welurowe czyścimy gumową lub stalową szczoteczką, zaś do ich impregnacji służy wodoodporny spray. Powierzchnie tekstylne natomiast szczotkujemy i pielęgnujemy np. sprayem piankowym. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, obuwia tekstylnego nie wolno prać!

W przypadku materiałów syntetycznych typowe dla skór pasty nie sprawdzą się. Idealnym rozwiązaniem będzie miękka, wilgotna gąbka z odrobiną delikatnego płynu czyszczącego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *