Materiały

Przędziny

admin / 31 marca, 2020

Przędziny

Przędziny są to wyroby włókiennicze, które powstają z odpowiedniego układu nitek, łączonych ze sobą metodą przeszycia, klejenia lub wszycia w warstwę podkładową. W zależności od metody produkcji rozróżnia się przędziny przeszywane gładkie typu Malimo oraz przędziny przeszywane puszyste typu Malipol.

Przędziny przeszywane gładkie typu Malimo produkuje się na maszynach Malimo. Powstawanie przędziny polega na ułożeniu na sobie, pod określonym kątem, dwóch warstw nitek: warstwy osnowowej i warstwy wątkowej. Warstwy te są przeszywane splotem łańcuszkowym, trykotu lub splotem przemiennym, pochodnym trykotu. W metodzie tej można ograniczyć się także do jednej warstwy równoległych nitek, przeszywanych wymienionymi splotami. Przędziny typu Malimo są materiałami o charakterze flaneli. Stosuje się je na ręczniki, pieluszki dziecięce, kaftaniki, podpinki itp.

Technologia Malipol polega na tym, że w podkładkę z tkaniny lub przędziny wszywa się nitki, które odpowiednio ukształtowane podczas wszywania dają puszysty wyrób. Okrywa powstająca z wszywanych nitek ma wygląd pętelek, przypominających pętelki tkaniny frotte i występuje po jednej stronie przędziny. Uzyskane w ten sposób materiały stosuje się na płaszcze i prześcieradła kąpielowe, plażowe oraz ręczniki itp.

Tkaniną podkładkową w przędzinie typu Malipol może być przędzina typy Malimo, tkanina bawełniana lub tkanina z włókien wiskozowych. Jeżeli w tkaninę bawełnianą lub wiskozową wszyje się nitki wełniane lub wełnopodobne, a następnie okrywę pętelkową podda folowaniu i drapaniu, można uzyskać tkaninę zastępującą klasyczną tkaninę wełnianą. Technologia ta pozwala zaoszczędzić surowiec wełniany, ponieważ tylko okrywa wierzchnia jest z nitek wełnianych.

Przędziny klejone powstają z ułożonych nitek, zazwyczaj wiskozowych, które są napawane środkiem wiążącym, następnie suszone i dogrzewane, w celu wulkanizacji środka wiążącego. Środkiem tym jest najczęściej lateks syntetyczny. Otrzymywana tą techniką przędzina, w zależności od rodzaju nitek, gęstości i wzoru ich ułożenia oraz zawartości środka wiążącego, ma bardziej lub mniej zamkniętą strukturę. Przędziny klejone mogą powstawać także w wyniku klejenia nitek za pomocą elementów termoplastycznych, takich jak: włókna termoplastyczne zawarte w nitkach lub proszki termoplastyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *