Materiały, Odzież

Właściwości estetyczne i wytrzymałościowe materiałów odzieżowych

admin / 3 kwietnia, 2020

Właściwości estetyczne materiałów odzieżowych

Do właściwości estetycznych materiałów odzieżowych należy zaliczyć: kolor, gniotliwość, kurczliwość, mechacenie się, trwałość wybarwień.

Do materiałów mniej gniotliwych zalicza się wyroby z surowców zwierzęcych i syntetycznych, wykonane z przędzy mocno skręconej lub wykończone przeciwgniotliwie.

Kurczliwość materiałów ograniczono w znacznej mierze przez wprowadzenie włókien syntetycznych i kompozycji z włóknami syntetycznymi lub stosowanie apretur przeciwkurczliwych.

Mechacenie się dotyczy przede wszystkim wyrobów wykonanych z włókien syntetycznych lub tkanin z dodatkiem tych włókien. Jednak w tym przypadku stosowanie odpowiednich apretur ogranicza to zjawisko.

O trwałości wybarwień może decydować oddziaływanie światła słonecznego lub zabiegi konserwacyjne. Wyroby, nawet mało używane, lecz o małej trwałości wybarwień, mogą sprawiać wrażenie starych i nieestetycznych.

Właściwości wytrzymałościowe materiałów odzieżowych.

Na podstawie właściwości wytrzymałościowych materiałów odzieżowych można określić, jaka będzie trwałość odzieży w użytkowaniu, jak szybko wyroby z nich wykonane będą się przecierały, czy łatwo będą się rozrywały, wypychały, rozciągały.

Na przetarcie najbardziej odporne są włókna poliamidowe (Nylon, Stylon), w dalszej kolejności zaś włókna poliestrowe (Elana, Torlen), poliakrylonitrylowe (Anilana), wełna, bawełna i inne naturalne. Najmniej odporne są włókna wiskozowe i octanowe. Na ścieralność, oprócz surowca, ma wpływ także budowa tkaniny. Bardziej odporne na ścieranie są tkaniny wykonane splotem satynowym oraz rządkowym i gładko wykończone, w przeciwieństwie do wykonanych splotem prostym, o chropowatej powierzchni.

Elastyczność i odporność na wypychanie staje się istotna wówczas, gdy materiał jest narażony na wielokrotne działanie sił rozciągających i wypychających (np. w miejscach kolan i łokci). Właściwość tę można poprawić, dodając do włókien naturalnych włókna syntetyczne albo przez stosowanie nitek teksturowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *