Materiały

Forma handlowa tkanin

admin / 27 marca, 2020

Forma handlowa tkanin

Obecnie obserwuje się ograniczanie podaży tkanin na rynek detaliczny w stosunku do podaży gotowych wyrobów odzieżowych. Odbiorcami tkanin są głównie firmy produkujące odzież. Tkanina przeznaczona dla odbiorcy powinna być odpowiednio opakowana i oznakowana.

■ Tkaniny wełniane i wełnopodobne oraz niektóre bawełniane są składane wzdłuż w połowie szerokości, tkaniny wełniane prawą stroną do środka, tkaniny bawełniane, lniane i jedwabne — prawą stroną na zewnątrz. Tkaniny roluje się na tekturowych wkładkach lub składa w tzw. lagi. Tkaniny z jedwabiu naturalnego, włókien syntetycznych, tkaniny runowe oraz zawierające nitki metalowe nawija się prawą stroną na zewnątrz na tekturowe rulony i owija w papier.

■ Każde opakowanie tkanin jest odpowiednio oznakowane. Informacje identyfikujące rodzaj tkaniny, producenta, długość, szerokość, numer partii, rok produkcji, poświadczenie kontroli, oznaczenie jakości oraz znaki informacyjne umieszcza się w różny sposób, w zależności od rodzaju tkaniny. W tym celu do każdej sztuki tkanin przymocowuje się przywieszki (etykiety). Znakowanie, które określa zawartość poszczególnych włókien w tkaninie może być dokonywane także bezpośrednio na tkaninie w formie:
— napisów umieszczanych na lewej stronie tkaniny wzdłuż jednej krajki,
— za pomocą określonej liczby barwnych nitek w krajce (praktykowane przy określaniu zawartości poszczególnych włókien w tkaninach typu wełnianego).

Szczegółowe informacje związane z nazewnictwem dotyczącym tkanin, zasadami klasyfikacji, odbioru, metod badań, pakowania, znakowania, przechowywania i transportu są zawarte w odpowiednich Polskich Normach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *