Materiały, Odzież

Wyroby odzieżowe

admin / 3 kwietnia, 2020

Wyroby odzieżowe

Odzieżą, w ogólnym pojęciu, nazywa się: okrycia, ubiory, bieliznę osobistą, nakrycia głowy itp., wykonane z tkanin, dzianin, włóknin, przędzin, laminatów, plecionek, filców, skór, futer i folii. Produkcją odzieży zajmuje się kilka gałęzi przemysłowych, np. przemysł odzieżowy, dziewiarski, futrzarski. W bardziej szczegółowym i potocznym znaczeniu, termin odzież kojarzy się na ogół z odzieżą produkowaną przez firmy odzieżowe, powszechnie zwaną konfekcją, szytą masowo, głównie z tkanin, dzianin, włóknin, przędzin i innych surowców.

Głównym zadaniem odzieży jest ochrona ciała ludzkiego przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, zapewnienie dobrego samopoczucia i higieniczno-zdrowotnych warunków życia i pracy. Ponadto, zależnie od pozycji społecznej użytkownika i okoliczności, odzież nadaje sylwetce określony wygląd, zgodny z założeniami estetyki i obowiązującej mody.

O jakości odzieży decyduje materiał włókienniczy, a w szczególności jego walory użytkowe i technologiczne, warunkujące jakość wykonania. Dobór tkanin zależy przy tym od fasonu, odpowiadającego wymaganiom płci, wieku, przeznaczenia, higieny, estetyki i mody.

Dobór materiału odzieżowego

Przed przystąpieniem do produkcji odzieży dokonuje się wyboru materiałów podstawowych i pomocniczych. O właściwym wyborze można mówić wówczas, gdy tkanina wzorem, asortymentem, deseniem i strukturą najlepiej odpowiada koncepcji wyrobu oraz technologii jego produkcji. O przydatności materiału do wyrobu odzieży decydują w praktyce określone wskaźniki technologiczne. Do podstawowych należy zaliczyć: długość, szerokość, grubość, masę metra kwadratowego i bieżącego oraz gęstość tkaniny. Ponadto dużą rolę odgrywają: faktura tkaniny (rodzaje zastosowanych splotów), rodzaj wykończenia i zastosowane apretury. Właściwościami mającymi istotne znaczenie dla użytkownika odzieży są: właściwości higieniczne, estetyczne, wytrzymałościowe i konfekcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *