Materiały

Dzianiny i i ch budowa

admin / 30 marca, 2020

Dzianiny i i ch budowa

Dzianiny, oprócz tkanin, są podstawowym wyrobem włókienniczym. Uzyskuje się je w procesie zwanym dzianiem. Wyroby dziane (oczkowe) powstają w wyniku przeplatania nitek przędzy przez utworzone uprzednio z tej samej przędzy pętle, zwane oczkami.

Pierwszą maszynę dziewiarską wynaleziono w Anglii pod koniec XVI w. Dalszy rozwój dziewiarstwa i jego mechanizacji przypada na XIX w. Dzianiny produkowane przez przemysł można podzielić na dwie grupy:

• dzianiny metrażowe, produkowane w postaci wyrobów o dużych powierzchniach, z których następnie wycina się elementy odzieży i zszywa;

• dzianiny odpasowane, wytwarzane w postaci elementów o określonych kształtach.

Do wyrobu dzianin najlepiej nadaje się wełna i bawełna. Nie stosuje się włókien łykowych, ze względu na dużą sztywność i małą sprężystość. Włókna sztuczne i syntetyczne można wykorzystywać zarówno ciągłe, jak i odcinkowe samoistne lub w mieszankach z włóknami naturalnymi.

Budowa dzianin

Oczka w dzianinie mają określony kształt oraz rozmiar i są podstawowym elementem budowy. Układ połączonych oczek, uszeregowanych obok siebie (biegnących w kierunku szerokości dzianiny), nazywa się rządkiem. Układ oczek uszeregowanych jedno nad drugim (biegnący wzdłuż dzianiny) nazywa się kolumienką. Oczka mogą być otwarte lub zamknięte. Niezależnie od budowy oraz ich układu w dzianinie, mają stronę prawą i lewą. Prawą stroną oczka jest ta, na której są widoczne odcinki łączące wierzchołek i podstawę oczka. Na lewej stronie jest widoczny wierzchołek i łączniki oczka.

Ze względu na budowę, dzianiny dzieli się na dwie grupy: dzianiny rządkowe i dzianiny kolumienkowe, czyli osnowowe. Dzianiny rządkowe są wykonywane przeważnie z jednej nitki, która sama ze sobą tworzy oczka, podobnie jak ręczna dzianina na drutach. Dzianiny te dają się łatwo pruć w wyniku zerwania jednego oczka. Dzianiny rządkowe rozciągają się dobrze we wszystkich kierunkach. Dzianiny kolumienkowe składają się z pewnej liczby nitek, leżących obok siebie, które tworzą podłużne łańcuchy oczek. Każda kolumienka oczek jest przepleciona z kolumienką wcześniej wykonaną. Wynika stąd, że formowanie oczek w tych dzianinach następuje wzdłuż kolumienek. Dzianiny kolumienkowe nie ulegają pruciu tak łatwo jak dzianiny rządkowe i rozciągają się dobrze tylko w jednym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *