Odzież

Właściwości higieniczne materiałów odzieżowych

admin / 3 kwietnia, 2020

Właściwości higieniczne materiałów odzieżowych.

Do właściwości higienicznych zalicza się: ciepłochronność, przepuszczalność pary wodnej, powietrza oraz zdolność przyjmowania i usuwania brudu.

Ciepłochronność (izolacyjność cieplna) to zdolność ograniczania oddawania ciepła przez organizm i właściwość utrudniania dojścia zimnego powietrza do ciała z zewnątrz. Najlepiej spełniają tę rolę tkaniny z surowców dobrze wchłaniających wodę, elastycznych, karbikowatych lub łuskowatych, o budowie gęstej i grube, wykończone przez spilśnianie. O ciepłochronności decyduje w dużej mierze ilość powietrza, które jest dobrym izolatorem ciepła, zawartego w materiale. Objętość powietrza w tkaninach gładkich wynosi ok. 50%, w tkaninach drapanych ok. 90%, w dzianinach ok. 80%.

Przepuszczalność pary wodnej jest cechą, która określa, w jakim stopniu materiał potrafi odprowadzić pot wydzielony przez organizm i utrzymać skórę w stanie suchym. Cecha ta jest szczególnie istotna w przypadku materiałów bieliźnianych. Lepsze zdolności pochłaniania i oddawania wilgoci mają tkaniny z włókien naturalnych, zbudowane z przędzy o luźnym skręcie i porowate. Zdolność ta wiąże się z higroskopijnością materiału.

Przepuszczalność powietrza ułatwia wentylację ciała i usuwanie pary wodnej. Właściwość ta jest szczególnie istotna dla wyrobów bieliźnianych oraz użytkowanych w gorącym otoczeniu. Bardziej przepuszczalne dla powietrza są materiały z surowców naturalnych, z nitek o wyższym skręcie i luźnych splotach. Gorzej przepuszczają powietrze tkaniny w otoczeniu wilgotnym, gdyż włókna pęcznieją i zamykają się pory tkaniny. Wykończenie apreturami powoduje również częściowe ograniczenie przepuszczalności powietrza.

Zdolność przyjmowania i usuwania brudu decyduje o estetycznym wyglądzie odzieży i określa częstotliwość i łatwość zabiegów konserwacyjnych, jak: pranie i czyszczenie chemiczne. Wyroby z włókien naturalnych wykazują małą skłonność do przyjmowania brudu i w zasadzie łatwo z nich brud usuwać. Wyroby z włókien syntetycznych mają większą skłonność do przyjmowania brudu, natomiast usuwanie go z tych wyrobów nie jest trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *