Odzież

Styl biznesowy

admin / 21 sierpnia, 2019

Styl biznesowy

Profesjonalny wizerunek w biznesie to inczej dress code. Wszystkie osoby poruszające się w biznesowym środowisku obwiązuje jego znajomość i konsekwentne przestrzeganie – bez względu na pogodę, porę roku czy powody osobiste. Profesjonalizm nie chodzi na kompromisy.

Wyznacznikami stylu biznesowego, lub innymi słowy, formalnego są garnitur, koszula, krawat i dobre buty. Jednak to dopiero początek prowadzący do dalekiego celu, jakim jest profesjonalny wizerunek. Posiadać odpowiednie komponenty to jedno, a odpowiednio je dobierać i łączyć, to już zupełnie co innego.

Jedne z najczęstszych błędów w ubiorze wynikają z mieszania stylów. Przykładowo: do formalnego garnituru mężczyzna zakłada lekkie mokasyny albo do do lnianej marynarki wiąże elegancki krawat. Innym wykroczeniem jest brak dbałości o szczegóły. Niewypastowane buty, zbyt krótka nogawka spodni, odsłaniająca kolorowe skarpetki, (nie wspominając już o owłosionej łydce), brak paska w spodniach ze szlufkami lub krawat do koszuli z krótkim rękawem – to tylko wierzchołek góry lodowej.

Styl elegancki potrafi w jednej chwili zniweczyć przesada w dodatkach. Niektórzy “eleganci” mają z jakiegoś powodu głęboko wpojone przekonanie, że im bardziej będzie widoczne logo marki, tym lepiej ich garnitur czy koszula będą się prezentować. Podobnie rzecz się ma z gigantycznymi czasem spinkami do mankietów, tym bardziej, jeśli właściciel zamówił sobie na nich swoje inicjały…

Tymczasem, jak przekonują też znawcy męskiej etykiety, umiarkowanie to podstawa elegancji. Dużo większe i oczywiście lepsze wrażenie zrobi “nieprzyozdobiony” dodatkami prosty, jednolity garnitur, doskonale dobrana koszula i profesjonalnie zawiązany ciemny krawat niż bijące po oczach stroje z najnowszej kolekcji znanego projektanta. Mężczyzna, który przestrzega biznesowej etykiety, wie bowiem doskonale, że jej podstawowymi wyznacznikami są minimalizm, bezpretensjonalność i wysoka jakość. Dobrze i z wysokiej jakości tkanin uszyty strój potrafi na wejściu powiedzieć więcej niż tysiąc słów.

Wizytowe i sportowe koszule męskie

Elegancka koszula to podstawa stylowego wizerunku mężczyzny. Na szczęście do lamusa odeszły już czasy, kiedy mężczyzna mógł mieć w swojej szafie jedną koszulę obsługującą wszystkie okazje: rozmowy o pracę, spotkania biznesowe, imprezy rodzinne, bale sylwestrowe, śluby, chrzciny, pogrzeby. Czym innym są bowiem koszule wizytowe, czym innym eleganckie, a zupełnie inaczej prezentują się wersje sportowe.

Zacznijmy od tego, że każdy mężczyzna powinien dysponować co najmniej trzema koszulami. I to absolutnie nie kolejnymi wersjami komunijnych białych mankietów, ale propozycjami urozmaiconymi. Biała koszula to niezbędnik, ale moda idzie w stronę coraz większej swobody kolorystycznej. Większość Panów o słowiańskim typie urody dobrze będzie prezentować się w odcieniach écru, delikatnego różu i błękitu. W tym sezonie dodatkowo bardzo modny jest fiolet – lekki na dzień, bardziej nasycony w wersji wieczorowej. Wciąż bardzo popularne są prążki i pasy – zazwyczaj w bezpiecznej cienkiej wersji na białym lub niebieskim tle.Jasna koszula męska

O charakterze koszuli i tym, czy nadaje się ona do garnituru czy pod pulower, decyduje kołnierzyk i mankiety. Poniżej przedstawiamy kilku klasyków stylu:

kołnierzyk prosty Kent: najbardziej uniwersalny, wąski, klasyczny. Pasuje w zasadzie każdemu i jest dobry na każdą okazję, jednak najlepiej wyglądają w nim Panowie o szczupłej, pociągłej twarzy. Krawat wiązany jest na ciasny węzeł albo półwindsor.
kołnierzyk włoski cutaway: szeroki kołnierz do biznesowych koszul. Wyłogi kołnierza są oddalone od siebie, przez co eksponowany jest krawat wiązany obowiązkowo na gruby węzeł. Kołnierzyka powinni unikać Panowie o masywnym karku i grubych rysach.
kołnierzyk amerykański Button down: jego podstawowy wyróżnik to guziki, nadające mu nieformalny charakter. Miękki kołnierzyk sprawdza się jako koszula weekendowa, jeśli występuje z krawatem, to najlepiej w wersji dzianinowej.
Dopasowanie koszuli opiera się na zwróceniu uwagi na dwie rzeczy: kołnierzyk i długość rękawów. Dobrze jest znać swój rozmiar kołnierzyka, ale i tak nie wolno kupować koszuli w ciemno.

Wiemy, że jest dobrze dobrana, jeśli między szyją a kołnierzykiem mieści się palec. Mankiet koszuli z kolei powinien mieć długość do nadgarstka i wystawać około pół centymetra spod rękawa marynarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *