Materiały

Włókna naturalne mineralne

admin / 13 marca, 2020

Włókna naturalne mineralne

Do włókien naturalnych pochodzenia mineralnego zalicza się azbest. Jest to minerał eksploatowany głównie w Rosji (Ural), USA, Kanadzie, Afryce Południowej, Chinach. Występuje on w kilku odmianach o różnym składzie chemicznym. Azbest włóknisty jest zbudowany z cienkich, miękkich, lśniących włókien, o barwie białej lub szarej.

Z czystych włókien azbestowych lub z domieszką bawełny można otrzymać przędzę. Przędza azbestowa jest stosowana do wyrobu tkanin ognioodpornych i odpornych na kwasy, z których sporządza się hełmy, rękawice i odzież ochronną dla straży pożarnej i robotników hut.

Azbest jest odporny na działanie wysokich temperatur, jest złym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Z krótszych włókien azbestowych sporządza się tekturę azbestową, płyty, taśmy i sznury, stosowane jako materiał izolacyjny, oraz inne wyroby, np. siatki i płytki do palników gazowych.

Obecnie ogranicza się stosowanie azbestu ze względu na niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Dotyczy to przede wszystkim zastosowań, które narażają użytkownika na wchłanianie pyłu azbestowego drogą oddechową. Wyroby zawierające azbest, w tym materiały izolacyjne wykorzystywane często w budownictwie, wycofuje się, wprowadzając nowe rozwiązania. Jednocześnie ze względu na ochronę środowiska naturalnego ogranicza się produkcję tych wyrobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *